fbpx

Ekranų laikas: rekomendacijos įvairaus amžiaus vaikams

Šiaurės licėjaus VGK specialistai dalinasi išmaniųjų ekranų naudojimo rekomendacijomis vaikams ir kokią įtaką gali turėti per didelis ekranų naudojimas įvairiame amžiuje.

Taip pat šią savaitę pagrindinėje mokykloje vyko 5-10 kl. iniciatyva „Savaitė be telefono“. Iniciatyvos metu kvietėme daugiau laiko praleisti su bendraamžiais stiprinant ryšius, leisti pertraukas aktyviai – žaidžiant stalo tenisą, futbolą, pramankštinti kojas mokyklos kieme arba sporto salėje. 

Baigiantis šiai savaitei, pastebime, kad mokinai mažiau nerimauja dėl telefonų ir  daugiau laiko skiria bendravimui. Naudojasi telefonu pertraukų metu, tam skirtoje erdvėje. Per keturias diena, mokytojai ir administracijos atstovai 46 kartus paėmė iš mokinių telefonus.

Matome šios iniciatyvos prasmę ir ją tęsime iki pat moklso metų pabaigos.

Rekomenduojamas laikas prie ekranų pagal vaikų amžių:

 • Vaikams iki 2 metų: ekranai nerekomenduojami;
 • 2–5 metai: iki 1 val. bendro ekranų laiko;
 • 5–17 metai: ne daugiau kaip 2 valandos (išskyrus laiką ruošiant pamokas), arba toks ekrano naudojimo laikas, kuris nedaro įtakos miego, mitybos, fizinio aktyvumo rutinai, bendravimui su aplinkiniais ir pan.

Kodėl yra svarbu riboti ekranų laiką?

 • Ekranų skleidžiamos mėlynos šviesos įtaka:
  • Cirkadinis ritmas ir miego kokybė – nors mėlyna šviesa yra svarbi sveikatai, nes ji padeda palaikyti ir reguliuoti cirkadinį ritmą, natūralų organizmo budrumo ir miego ciklą, kognityvines funkcijas, tačiau dirbtinė mėlyna šviesa, kurią skleidžia išmanieji ekranai, sukelia ilgalaikį neigiamą sveikatos poveikį, ypač vaikams, nes jų akys jautresnės šviesai nei suaugusiųjų. Vaikų vyzdžiai yra didesni nei suaugusiųjų, o tai reiškia, kad ir mėlynosios šviesos absorbcija ir perdavimas į tinklainę yra žymiai didesnis. Taigi, dėl vaikų vyzdžių dydžio ir jautrumo skirtumo, išmaniųjų įrenginių skleidžiama šviesa labiau veikia vaikų miego režimą ir kokybę. 
  • Akių sveikata – intensyvus ekranų naudojimas gali sukelti tinklainės, lęšiuko ir geltonosios dėmės fotoreceptorių pažeidimus, kurie ilgainiui gali išsivystyti į trumparegystę, astigmatizmą ir kt.
 • Priklausomybė:
  • Priklausomybė nuo ekrano laikoma problemiška, kai bendrai prie ekranų praleidžiama daugiau kaip 30 valandų per savaitę. Šios priklausomybės paplitimas pasaulyje smarkiai didėja. Remiantis ispanų ir amerikiečių tyrimų duomenimis,  8,5 % 8-18 metų amžiaus vaikų kenčia nuo priklausomybės nuo ekrano, dažniausiai dėl video žaidimų.
  • Vaikas, kuriam nėra ribojamas ekranų laikas, yra labiau linkęs netinkamai ir per ilgai naudotis išmaniaisiais įrenginiais taip didinant riziką priklausomybės išsivystymui. Tyrimai taip pat parodė, jog tėvų, kurie sukelia neigiamas emocijas vaikams, tokias kaip nerimas, pyktis, liūdesys, vaikai yra labiau linkę įgyti ekranų priklausomybę kaip kompensacinį emocijų įveikos mechanizmą. Taip yra todėl, kad kompulsinis naudojimasis internetu gali atitraukti vaiko dėmesį nuo šių neigiamų emocijų, taip pat sustiprinti teigiamas emocijas, susijusias su priklausomybę sukeliančiu elgesiu.
 • Organizmo vystymasis:
  • Pažinimo rezultatai – ekranų naudojimas gali turėti teigiamą ir neigiamą poveikį vaiko pažinimo rezultatams. Išmaniosios medijos gali pagerinti švietimą ir mokymąsi. Pavyzdžiui, tyrimai rodo, kad elektroninės knygos ir mokymosi skaityti programos gali pagerinti mažų vaikų ankstyvojo skaitymo įgūdžius ir kūrybinio mąstymo gebėjimus.
  • Įtaka kalbos raidai – ankstyvame amžiuje prie ekrano skiriamo laiko padidėjimas neigiamai veikia kalbos raidą. Tačiau vėlesnio amžiaus pradėjimas prie ekrano turi tam tikros naudos. Vaizdo įrašų ypatybės, jų turinys ir bendras žiūrėjimas taip pat turi įtakos kalbos raidai.
  • Lėtinės neinfekcinės ligos – 2019 m. atlikta metaanalizė rodo, kad padidėjo rizika nutukimo ir (arba) antsvorio tarp vaikų (<18 m.), kai jų kasdien prie ekrano praleidžiamas laikas buvo > 2 val. Dažnai tyrimuose minimos dvi lėtinės neinfekcinės ligos – nutukimas ir širdies ir kraujagyslių ligos. Jos atsiranda dėl suprastėjusio miego, sumažėjusio fizinio aktyvumo ir dažno užkandžiavimo kaloringu maistu stengiantis kompensuoti organizmo energijos poreikius.
  • Fiziniai pokyčiai ir kūno skausmas – vaikai, naudodamiesi išmaniaisiais ekranais, dažnai linkę išlenkti galvą, kaklą ir nugarą. Ši palenkta laikysena pastebima, kai vaikai naudojantis kompiuteriais, planšetėmis ir išmaniaisiais telefonais, galiausiai sukelia fizinį krūvį kūnui, kuris sukelia nugaros, kaklo skausmus ir nuolatines stuburo bei pečių problemas.
  • Psichologinė gerovė – tyrime, kuriame nagrinėtas ryšys tarp laiko, praleidžiamo prie ekrano, ir vaikų psichologinės gerovės nustatyta, kad vaikai ir paaugliai, kurie praleidžia daugiau laiko prie išmaniųjų įrenginių, pasižymėjo prastesne psichologine gerove, palyginti su mažai laiko prie ekrano praleidžiančiais asmenimis. Šie vaikai taip pat turėjo gerokai didesnę riziką patirti prastą emocijų reguliavimą, pasireiškiantį pernelyg dideliu ginčijimusi, irzlumu, agresija, sunkumais išlikti ramiam ir prisitaikyti prie kitų žmonių, taip pat išlaikyti draugystes.
  Add a header to begin generating the table of contents