fbpx

Stiprinkime vaikų saugumą

Kad sugrįžtų ramybė ir saugumo jausmas, kuris prieš keletą dienų buvo išmuštas iš po kojų kiekvienam iš mūsų, pergalvokime, ką dar galime padaryti, kad vaikas būtų saugesnis? Turbūt, pirmiausia, reikia nurimti patiems ir pasikalbėti su savo vaiku bei prisiminti taisykles, kurių sutariate laikytis.

Šiaurės licėjaus Vaiko gerovės komanda dalinasi praktiniais patarimais:

SUSITARIMAI IR TAISYKLĖS
Kartu su visais šeimos nariais aptarkite, kokios yra jūsų šeimos saugaus elgesio taisyklės (kada kas išeina ir grįžta, ką daryti, jei nutinka nelaimė, įveskite pagalbos numerius mažesniems vaikams ir paaiškinkite kokiais atvejais skambinti ir pan.). Rekomenduojame saugaus elgesio taisykles pakabinkite matomoje vietoje namuose ir reguliariai jas aptarkite.

KRITINIS MĄSTYMAS IR ATSARGUMAS
Paaiškinkite vaikui, kas yra asmeniniai duomenys ir kodėl jų negalima atskleisti. Jeigu kažkas daug žada, klausinėja, ragina imtis greitų veiksmų ar sprendimų, paraginkite vaiką neskubėti patikėti. Išmokykite užduoti klausimus, o prireikus – nedelsiant kreiptis pagalbos.

BENDRAVIMAS SU NEPAŽĮSTAMAISIAIS
Paaiškinkite vaikui, kad bendraudami tiek su nepažįstamais, tiek su mažai pažįstamais žmonėmis laikytųsi saugaus bendravimo taisyklių, nesėstų į automobilį, nevyktų į namus, nesusitiktų nepranešus tėvams.

PASLAPTYS IR TYLA
Domėkitės, su kuo bendrauja jūsų vaikas, kokių naujų pažįstamų ar draugų jis turi. Ypač daug kalbėkitės apie bendravimą internete ir apie naujus virtualius draugus. Jeigu naujas pažįstamas ar draugas skatina slėpti santykį, nesakyti niekam apie susitikimą ar kitą veiksmą, tai nėra gerai. Raginkite vaiką apie tai pasikalbėti su tėvais ar kitais patikimais suaugusiais.

VAIKO VIETOS MATYMAS
Žinokite vaiko dienos rutiną ir maršrutą, įsidiekite programėlę, kad savo telefone galėtumėte matyti vaiko buvimo vietą. Pasidalinkite, kad gerbiate jo privatumą ir tai reikalinga ne kontrolei, o tam, kad, prireikus, galėtumėte greičiau padėti. Dažnai naudojamos programėlės Find My Phone, Family Link. Šiuo metu populiarėja ir davikliai Iphone Airtag, kuriuos galima įtaisyti vaiko aprangoje ar avalynėje.

ATVIRUMAS SU VAIKU
Nebijokite vaikui atvirai prisipažinti, kad ir jūs padarote klaidų, esate patyrę nesėkmę ar buvote apgautas. Pasidalinkite, ką iš to išmokote ir pasakykite, kaip įvykis baigėsi, kas jums suteikė pagalbą. Taip vaikas mokysis iš jūsų, kad atvirumas jau savaime yra vertingas ir padrąsins kreiptis pagalbos.

PAGALBA
Dar kartą apgalvokite savo santykį su vaiku. Ar tikrai vaikas išdrįsta jums pasakyti tiek gerus, tiek blogus dalykus? Atvirai pasikalbėkite, kokiais atvejais vaikas drąsiai kreiptųsi į jus pagalbos, kokiais atvejais neišdrįstų arba abejotų. Pasikalbėkite apie tai, ką daryti, jeigu pagalbos prašyti yra nedrąsu.

Likime saugūs, šalto proto ir šiltos širdies.
Šiaurės licėjaus Vaiko gerovės komanda

 

    Add a header to begin generating the table of contents