Šiaurės licėjaus 5-6 klasių mokiniai saugesnio interneto dieną paminėjo dalyvaudami paskaitoje su Skaitmeninės etikos centro steigėja – Rasa Jauniškiene.
Apklausų duomenimis, dalis paauglių nelinkę dalintis savo patirtimi internete su suaugusiais. Paaugliai socialiniuose tinkluose ieško pripažinimo, įvertinimo, bendravimo ir atsiribojimo nuo realybės. Per ekranus vaikus pasiekia ir nelegalus, žalingas turinys, patyčios, neapykantos kalba, pornografija, sekstingas, duomenų vagystės bei kiti kibernetinės saugos iššūkiai. Suaugę dažnai neįsivaizduoja ką tiksliai jų vaikas veikia internete ir kaip šį vyksmą sukontroliuoti. Prieš imantis veiksmų, verta suprasti, jog jaunuoliai ir jaunuolės gyvena tikrą gyvenimą ir internete. Mokiniai užmezga draugystes, eina į pasimatymus, patiria tikrų tikriausius jausmus, išgyvenimus, flirtą, išdavystes, patyčias.
Taigi, kokie turėtų būti veiksmai, apsaugantys vaikus nuo patiriamos žalos internete, ir kokius įrankius suteikti vaikams, kad jie išliktų budrūs ir galėtų save apsaugoti?
Tėvų vaidmuo vaiko internetiniame pasaulyje yra labai svarbus. Mūsų mokyklos socialinė pedagogė Renata Petrėnaitė ir lektorė Rasa Jauniškienė pateikia keletą rekomendacijų tėvams, kaip įgalinti vaiką jaustis saugiau internete:
- Įsivesti interneto higieną. Susitarkite, kurią dieną ar savaitę galite padaryti soc. tinklų detoksikaciją: ribokite ekranų laiką, telefoną kraukite kitame kambaryje, venkite ekranų prieš miegą. Skirkite daugiau dėmesio gyvam bendravimui su šeimos nariais, artimaisiais ir draugais.
- Aptarkite vaikų elgesį socialiniuose tinkluose. Pakalbėkite su vaiku apie saugumą, asmens duomenis, pagarbų bendravimą ir elgesį internete. Atkreipkite dėmesį, kokia informacija skaitmeninėje erdvėje dalijasi jūsų vaikas. Įrenginiuose parodykite funkciją kaip blokuoti įtartinus, nepažįstamus asmenis, priminkite neatidaryti neaiškių nuorodų, padėkite sukurti saugius slaptažodžius. Vaikas turi jausti, jog gali jumis pasitikėti.
- Laikykitės socialinių tinklų rekomenduojamo amžiaus cenzo. Dažniausiai socialinių tinklų paskyras rekomenduojama turėti ne jaunesniems nei 13 metų vaikams. Atsakingai naudojantis soc. tinklais ir nurodant savo teisingą amžių, galite apsisaugoti nuo netinkamų reklamų ar pasiūlymų. Jeigu vaikas turi socialinę paskyrą, padėkite susitvarkyti privatumo nustatymus.
- Įsidiekite kontrolės programėles išmaniuosiuose įrenginiuose. Peržiūrėkite vaikų atsisiųstas programėles, dažniausiai lankomus internetinius puslapius. Įsidiekite kontrolės programėles vaikų el. įrenginiuose.
- Organizacijos, į kurias kreiptis, pastebėjus netinkamą elgesį skaitmeninėje erdvėje. Draugiško interneto „Karštoji linija“ – pastebėjus žalingą turinį internete (https://www.draugiskasinternetas.lt/), „Vaikų linija“ – susidūrus su emociniais sunkumais (https://www.vaikulinija.lt/). Taip pat skatinkite vaikus kreiptis į jus ar mokyklos darbuotojus.