fbpx

Mokymų sesija: paauglystė ir psichoaktyviosios medžiagos

Praėjusią savaitę mokykloje vyko net trys susitikimai apie paauglystę, psichoaktyviąsias medžiagas, narkotinių medžiagų naujausias tendencijas ir kylančias grėsmes.

Pirmasis susitikimas vyko su policijos pareigūne 7-9 klasių moksleiviams. Pranešėja pabrėžė, kad Vilniaus mieste elektroninės cigaretės aptinkamos kiekvienoje mokykloje. Įspėjo vaikus, kokios pasekmės gali laukti, jei nepilnamečiai aptinkami rūkantys, vartojantys alkoholį ar kitas psichoaktyviąsias medžiagas. Taip pat paaiškino, kad tiksliai nežinodami, ką rūko, jaunuoliai patenka į reanimaciją, o šeima – į policijos įrašus.

Antrasis susitikimas „Kada ir kaip prasideda ir baigiasi paauglystė“ vyko su lektoriumi Girvydu Duobliu, koalicijos „Galiu gyventi“ advokacijos vadovu. Pranešėjas dalinosi, kad paauglius auginti yra labai sunkus darbas, todėl prevenciją turi daryti ne mokytojai, o specialistai ir ekspertai. Mokytojai ir tėvai turi su vaikais kalbėtis, ieškoti ryšio.

Svarbiausias dalykas, anot pranešėjo, vaikams sakyti tiesą ir nemeluoti. „Jei narkotikai būtų blogai, niekas jų nevartotų. Tai yra tiesa. Narkotikai yra „kaifas“, todėl nemeluokite savo vaikams, bet pasakykite jiems, kad vartodami narkotikus, jie patirs daug problemų“ – teigė G. Duoblys.

Kokios priežastys paskatina vaikus vartoti narkotikus?

  1. Draugų įtaka;
  2. Smalsumas;
  3. Asmeninės vaiko problemos.

Vaikai jaučia įtampą. Pagal statistinius duomenis, kas penktas vaikas yra įsigijęs nelegalių vaistų. Kalbėkimės ir klausykime savo vaikų, o ne primeskime jiems savo žinojimą, nes dialogo dažnai labai trūksta.

Niekas nežino, kada tiksliai prasideda ir baigiasi paauglystė. Pagrindinė taisyklė – kalbėtis. Kalbėtis atvirai, tartis, nemeluoti ir negąsdinti vaikų. Jaunuolis, įgavęs jūsų pasitikėjimą, bus atviras, pasakos ir kurs atvirą santykį.

Trečiasis susitikimas vyko su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento skyriaus vedėja Rasa Povilanskiene. Pranešimo „Psichoaktyviųjų medžiagų atsiradimas, tendencijos ir keliamos grėsmės“ metu R. Povilanskienė pabrėžė, kad visos senosios narkotinės medžiagos yra Jungtinių tautų konvencijos sąraše. Medžiagos, kurių šiame sąraše nėra, vadinamos NPS (naujos psichoaktyviosios medžiagos). NPS gali būti natūrali arba sintetinė, siekia atkartoti senųjų narkotinių medžiagų poveikį.

Europos sąjungoje kiekvieną savaitę aptinkama po vieną naują psichoaktyviąją medžiagą. Šiuo metu skaičiuojama, kad yra daugiau nei 880 NPS. Vartojimo formos gali būti įvairios – guminukai, kapsulės, tabletės, lapeliai, skysčiai, nosies purškalai ar pleistrai.

NPS gali būti ženklinami klaidingomis etiketėmis. Vaikai NPS gali lengvai įsigyti internete. Didžiausias pavojus yra tai, kad gydytojai negali atpažinti NPS. Jų poveikis ir grėsmė organizmui nėra identifikuotas, todėl gydytojams dažnai lieka neaišku, kokią pagalbą teikti į medicinos įstaigas patekusiems apsvaigusiems ar net be sąmonės esantiems vaikams.

Šiuo metu labiausiai paplitęs „Smailas“. Kitaip vadinamas „Chmkė“, „Smailikas“. Tai yra elektroninės cigaretės su kanapių veikliąja medžiaga THC arba sintetiniais kabinoidais. Taip pat nemažai paplitę ir sintetiniai katinonai, vadinami „jūros druska“, „vonios druska“, „mefedronu“, „Alfa-PVP“, „Miau“, „3-CMC“, „2-CB“.

Sintetiniai katinonai yra pavojingi, nes:

  1. Rinkoje platinami kaip „legalūs“ kitų stimuliatorių pakaitalai;
  2. Dažnai vartotojai nežino, ką vartoja;
  3. Stipri fizinė priklausomybė;
  4. Gali sukelti agresijos protrūkius;
  5. Didelė perdozavimo ir mirties rizika;
  6. Lengvas prieinamumas – prekyba internetu.

Pranešėja R. Povilanskienė teigė, kad NPS atkeliauja ne tik iš Indijos ir Kinijos, bet ir iš mūsų artimos kaimynės Lenkijos. Nelegalių NPS laboratorijų randama Nyderlanduose, Belgijoje.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento skyriaus vedėja ragino tėvus likti budriems, stebėti, ką vaikai veikia internete, kalbėtis su jais ir domėtis vaikų laisvalaikiu.

    Add a header to begin generating the table of contents