fbpx

Kalėdinė dovana ukrainiečių mokyklai – 500 lietuviškų knygų

Ukrainiečių vaikai nori draugauti lietuvių kalba, suprasti gatvėje matomas iškabas ir žodžius. Tai pastebėjusi šalia Gravitas Schola pabėgėlių mokyklos įsikūrusio Šiaurės licėjaus bendruomenė suorganizavo labdaringą mugę ir už surinktus pinigus nupirko 500 lietuviškų knygų, stalo ir edukacinių žaidimų. Savo kalėdinę dovaną išsirinko patys Gravitas Schola moksleiviai ir mokytojai.

Prieš mugę Šiaurės licėjuje apsilankiusi Gravitas Schola partnerysčių vadovė Laura Klimavičienė  sako, kad nuo karo bėgantys vaikai – tokie patys vaikai, kurie nori žaisti, mokytis, atrasti naujų dalykų. Skirtumas yra tas, kad palikę savo namus, gyvūnus, kai kurie – tėvus, turi kurti savo gyvenimą naujoje šalyje. Tačiau ir jie nori susirasti draugų, o tam reikia kalbėti lietuviškai.

Lietuvių kalba – integracijos pagrindas

Ukrainiečių mokykloje mokoma lietuvių ir anglų kalbų. Pradinukai jau deklamuoja lietuviškus eilėraščius, dainuoja daineles, klases puošia kalėdiniai sveikinimai visomis trimis kalbomis, o šalia pabėgėlių mokyklos esančio Šiaurės licėjaus mokytojus pasitiko moksleiviai, atlikdami šokio programą pagal lietuvišką dainą.

„Kuo vaikai kurs daugiau lietuviškų ryšių, tuo geriau jausis šalyje ir greičiau išmoks mūsų gimtąją kalbą. Dovanojame ne tik knygas, bet ir draugystę. Aptarėme bendrus projektus, kurių metu abiejų mokyklų mokiniai dalinsis žiniomis, bendraus ir bendradarbiaus, sportuos” – dalinosi Eglė Sidorova, Šiaurės licėjaus direktorė.

Gravitas Schola yra tarptautinė pabėgėlių mokykla, atvira nuo karo, režimo ir kitų negandų bėgantiems vaikams. Tai nemokama mokykla savo veiklą pradėjusi dėl karo Ukrainoje nulemtų aplinkybių.

„Planuojame, kad mūsų mokykloje mokysis ne tik ukrainiečiai, bet ir kitų tautybių vaikai, priversti palikti savo šalis. Kiekvienos šeimos situacija yra jautri ir skirtinga. Tačiau kiekvienam gyvenančiam čia lietuvių kalba tampa arba barjeru integruotis, arba privalumu, atveriančiu galimybes,” – pasakoja Gravitas Schola veiklos vystymo vadovė Inga Tarakavičiūtė.

Ambicinga kalbos programa

Gravitas Schola mokyti pirmuosius vaikus pradėjo šių metų kovą, o šiandien joje mokosi apie 450 mokinių, dirba 60 skirtingų tautybių mokytojų. Pasak I. Tarakavičiūtės, yra nemažai šeimų, kurios planuoja likti Lietuvoje, todėl kalba tampa pagrindiniu įrankiu kurti savo ateitį šalyje. Lietuvių kalbos mokymosi programa yra viena iš kertinių integracijos priemonių, o mokyklos biblioteka nuo šiol turės didelį lietuviškų vadovėlių, pratybų ir grožinės literatūros knygų pasirinkimą mokiniams ir mokytojams.

„Pirmaisiais adaptacijos metais mokiniai ir mokytojai turi po 5-6 lietuvių kalbos pamokas per savaitę. Antraisiais metais kai kurie dalykai bus mokomi lietuviškai, o trečiaisiais – mokiniai bus paruošti taip, kad galėtų mokytis bet kurioje Lietuvos mokykloje. Todėl platus dovanotų lietuviškų knygų pasirinkimas prisidės prie ambicingos programos įgyvendinimo ir sklandesnės integracijos į visuomenę,” – planus dėsto I. Tarakavičiūtė.

Mokyklų bendradarbiavimo planai

Abi mokyklos rado, kur galės bendradarbiauti ateinančiais metais. Šiaurės licėjus pakvietė Gravitas Schola mokinius savo darbus pristatyti mokinių Fenomenų konferencijoje, kurią kasmet rengia Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO. Konferencijos metu stenduose mokiniai pristato savo mokslinius darbus, o jau kovo 21 d. stendą įkurti kviečiami ukrainiečių mokiniai.

„Laisvė ir bendradarbiavimas yra vienos pagrindinių Šiaurės licėjaus vertybių, kurios šiandien kaip niekad svarbios. Jeigu susitelkę galime pagerinti nors ir vieno vaiko pasaulį, tuomet laiką išleidome prasmingai,“  – pasakojo E. Sidorova.

Gravitas Schola atstovai minėjo, kad sėkmingai vaikų integracijai svarbu kurti ryšį su vietoje gyvenančiais lietuviais, dėl to planuojami reguliarūs susitikimai, kuriuose Šiaurės licėjaus mokiniai bendraus, skaitys ir dalyvaus bendrose veiklose ir projektuose su ukrainiečiais ir kitais pabėgėlių vaikais, padės vaikams mokytis lietuvių kalbos. Gravitas Schola mokiniai taip pat kviečiami naudotis Šiaurės licėjaus patalpomis ir įranga, lauko sporto aikštynu bei sporto sale.

Šiaurės licėjus yra pirmoji Lietuvos mokykla, įgyvendinanti šiaurietiškus ugdymo principus ir mokymąsi, grįstą fenomenų tyrinėjimu (PhenoBL). Šiandien licėjuje mokosi virš 600 moksleivių, dirba 150 ugdymo darbuotojų. 2023-iaisiais metais prasidės naujos Šiaurės licėjaus mokyklos statybos Riešėje.

 

    Add a header to begin generating the table of contents