Antradienį vyko paskaita tėvams „Pasitikėjimu grįsto santykio kūrimas su paaugliu“, kurį vedė mokyklos psichologas Mantas Padervinskas. Dalinamės Šiaurės licėjaus psichologo patarimais, kaip suprasti ir kaip reaguoti į paauglio elgesį.
Paauglystė dažnai būna sunkus laikotarpis tiek paaugliams, tiek tėvams. Šiuo laikotarpiu vyksta daug pokyčių paauglio elgesyje. Tam tikras elgesys gali sukelti tėvams nerimą, pyktį, baimę, bejėgiškumą ir kitus sunkius jausmus. Todėl visai normalus tėvams kylantis klausimas yra: kaip man reaguoti ir kaip man elgtis?
- Svarbu suprasti, kad paauglystėje yra normalu norėti daugiau laiko praleisti su draugais, nerimauti dėl išvaizdos pokyčių, norėti ilgiau miegoti, patirti nuotaikų svyravimus. Sunerimti reikėtų, jei paauglys visai neturi noro leisti laiką su draugais, izoliuojasi nuo socialinių veiklų, patiria ilgai trunkantį liūdesį ar nerimą be aiškios priežasties, perdėtai rūpinasi savo išvaizda, nuotaikų svyravimai yra neįprastai intensyvūs. Toks elgesys gali rodyti, kad paauglys patiria stiprius vidinius sunkumus, su kuriais jam sunku susitvarkyti.
- Reaguodami į sudėtingą paauglio elgesį, turėtume pasistengti atpažinti, kokie poreikiai slypi po elgesiu. Ar paauglys nori turėti daugiau autonomijos ir galios nuspręsti pats? Ar jis nori jaustis kompetentingas? Ar jam trūksta priklausymo / ryšio jausmo? Gal paauglys patiria vidinį nesaugumo jausmą? Dažnai atpažinę šiuos poreikius galime tinkamai sureaguoti į elgesį, išvengti konflikto bei sukurti geresnį ryšį.
- Siekiant atliepti paauglio poreikius svarbu:
– Skirti individualaus laiko ir dėmesio – būti „čia ir dabar“, palaikyti akių kontaktą, aktyviai klausytis.
– Pasistengti suprasti, o ne kontroliuoti ar bausti. Jei stengiamės kontroliuoti, užkertame kelią nuoširdžiam pokalbiui.
– Ieškoti kompromisų. Svarbu diskutuoti apie savo lūkesčius, leisti paaugliui išsakyti savo nuomonę, leisti pasirinkti bei prisiimti atsakomybę. Jei nustatome ribas, labai svarbu pagrįsti ir iškomunikuoti, kodėl egzistuoja vienokia ar kitokia taisyklė.
– Suteikti pozityvų grįžtamąjį ryšį. Kuo daugiau kreipsite dėmesį į gerą elgesį, tuo labiau jį skatinsite. - Svarbu pažinti savo emocijas bei reakcijas. Geriau pažindami save, galėsite geriau pažinti ir paauglį, turėsite daugiau galios kontroliuoti savo emocijas, reakcijas, išvengsite konfliktų.
- Jei situacija sudėtinga ir jaučiate, kad sunku išgyventi šį laikotarpį vieniems, drąsiai kreipkitės pagalbos į specialistus.