Grįžę po atostogų, 5-9 klasių mokiniai, visą šią savaitę tyrinėjo fenomenus. Visus metus švenčiamas Vilniaus 700-asis gimtadienis, įkvėpė dar giliau patyrinėti Vilniaus miestą. Kiekvienas koncentras rinkosi savo kryptį ir kėlė vis kitokius probleminius klausimus bei ieškojo į juos atsakymų. Gautus rezultatus pristatys, kovo 21 d. vyksiančioje, Fenomenų tyrinėjimo konferencijoje 2023.
Kur lankėsi, ką sužinojo, su kuo susitiko mūsų šiauriečiai:
• 5-tokai, remdamiesi Neakivaizdinio Vilniaus sudarytais maršrutais, susipažino su Šnipiškių medinukais, apžiūrėjo ir tyrinėjo autentiškąjį Žvėryną (cerkvę, skulptūras ir kitus žymius objektus) bei vyko į Televizijos bokštą, prieš tai ištyrę Karoliniškių mikrorajoną. Kai kurie moksleiviai šiuose rajonuose lankėsi pirmą kartą.
• 6-tokai apsilankė Lukiškių kalėjime, kur sužinojo, kad: kalėjimas pastatytas 1904 m.; iš jo (beveik) niekas nebuvo pabėgęs; dabar vieta skirta menui, renginiams, koncertams, pramogoms.
• 7-okai lankėsi iš tolo dryžuotais kaminais pasitinkančioje Vilniaus termofikacinėje elektrinėje (Vilniaus šilumos tinkluose), kurioje išgirdo istoriją, legendą, apie darbuotojų pramintą, Vilniaus monstrą. Čia vaikai išgirdo, iš kur atsiranda šiluma, karštas vanduo ir elektra bei, kaip ji patenka į mūsų namus. Taip pat išsiaiškino, ką daryti, jei iš čiaupo pradėtų tekėti žalias vanduo, sutriktų šildymas ar elektros tiekimas. Lankėsi Energetikos ir technikos muziejaus edukacijoje „Pagaminta Vilniuje: miesto technikos ir pramonės istorija“, sudalyvavo orientaciniame žaidime ir susitiko su Kultūros centro direktoriumi, Pauliumi Jurgučiu, kuris papasakojo, kaip yra organizuojami kultūros renginiai Vilniaus mieste.
• 8-okai ir 9-tokai šią savaitę didelį dėmesį skyrė savanorystei. Aiškinomės, kuo ji svarbi, prasminga, kaip leidžia augti ir atrasti save. Turėjo svečių: savanorių organizacijos „Ne imti, bet duoti“ atstovus, savanorį Vakho Inasaridze iš Sakartvelo, kino festivalio „Kino pavasaris“ savanorių koordinatorių komandą. Žiūrėjo ir analizavo filmą apie savanorystę Lietuvoje „Kita stotelė“. Susitiko su UNICEF Lietuvoje vykdomuoju direktoriumi Vaidotu Ilgiumi. Vėliau lankėsi Vilniaus arkivyskupijos Carito socialiniame centre „Betanija“, kur pavalgyti, nusiprausti, sušilti kasdien susirenka vargstantys vilniečiai. Norintys vaikai savanoriavo centro valgykloje – nešiojo maistą tuo metu pietaujantiems. Analizavo socialinį eksperimentą „90mečiai ir 9mečiai: kas mus jungia“, išsakė mintis apie senėjimą kaip reiškinį, lankėsi Senjorų socialinės globos namuose. Vaikai bendravo su senoliais įvairiomis temomis, skaitė jiems knygas, žaidė šachmatais, domino ir net pačių senjorų sukurtus stalo žaidimus, padėjo sunkiai judantiems patekti į žaidimų erdvę. Moksleiviai išreiškė norą grįžti savanoriauti savarankiškai. Džiaugiamės ir didžiuojamės mūsų šiauriečiais!





